Koniec jesieni to czas, kiedy w Polsce zaczyna robić się coraz chłodniej. Spadkowi temperatury często towarzyszą także opady śniegu. Konieczne jest wówczas przygotowanie samochodu do warunków panujących na drodze. Sam styl jazdy kierowcy również powinien się zmienić. Najnowsze systemy ułatwiające prowadzenie auta montowane np. w samochodach Audi zwiększają bezpieczeństwo, ale warto jednak zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku ważnych zasad.

Czy wiesz, jak jeździć zimą

Jak jeździć po śniegu? Przygotowanie do sezonu zimowego to podstawa

Jazda po śniegu bywa niebezpieczna. Kierowca, poruszając się po nieodśnieżonej drodze, nie może być pewnym tego, co kryje się pod białą warstwą. Bardzo często jest to lód lub zamarznięte błoto, co stanowi zagrożenie szczególnie dla niedoświadczonego kierowcy. Jazda zimą zdecydowanie częściej prowadzi także do różnych zdarzeń losowych na drodze niż ma to miejsce latem.

Przed poznaniem tajników poruszania się po zimowych drogach, konieczne jest sprawdzenie, czy pojazd, którym zamierza się podróżować, jest przygotowany na trudniejsze warunki. Nieważne, czy jest to nowe auto, czy samochód używany, przed nadejściem pierwszych przymrozków warto zdecydować się na wymianę ogumienia letniego na zimowe. W Polsce nie ma takiego obowiązku prawnego. Należy jednak mieć świadomość, że opony zimowe są wykonane z innej mieszanki materiałów. Dzięki temu nawet przy bardzo niskich temperaturach zachowują swoją elastyczność, co w połączeniu ze specjalnym bieżnikiem sprawia, że „trzymają się” drogi. Odpowiednio dopasowane ogumienie stanowi uzupełnienie systemów wspomagających kierowcę, które można spotkać w samochodach premium, takich jak Audi.

Przed sezonem zimowym kierowcy powinni sprawdzić stan akumulatora, który ma okres przydatności do użytku. Jeżeli będzie na wyczerpaniu, to w okresie zimowym można napotkać trudności z uruchomieniem silnika. Przygotowując auto na zimę, należy także pamiętać o wymianie płynu w spryskiwaczach z letniego na zimowy.

Jazda zimą jakie akcesoria warto wozić ze sobą w samochodzie?

Jazda po śniegu wymaga praktyki i zachowania zdrowego rozsądku. W okresie zimowym warto także wozić ze sobą najpotrzebniejsze akcesoria, które mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. W bagażniku samochodu zawsze warto mieć:

  • szczotkę ze skrobaczką,
  • odmrażacz,
  • kable rozruchowe,
  • łańcuchy.

Samochody Audi, jak np. AUDI A5 45TDI 231KM, są wyposażane np. w podgrzewane lusterka, które ułatwiają jazdę zimą. Zawsze warto mieć jednak w bagażniku szczotkę ze skrobaczką. Dzięki niej można usunąć z samochodu nagromadzony śnieg i szron z bocznych szyb pojazdu. Poruszanie się nieodśnieżonym samochodem w Polsce podlega karze finansowej w razie kontroli drogowej.

W okresie zimowym warto korzystać ze specjalnych preparatów odmrażających. To idealna alternatywa dla osób, które nie akceptują skrobania szyb zimą. Jak z nich korzystać? Należy spryskać wybraną powierzchnię i chwilę odczekać, a następnie zgarnąć z niej rozmrożony śnieg. W sytuacji awaryjnej można wykorzystać również odmrażacz do zamków.

W nowych samochodach Audi kable rozruchowe najprawdopodobniej nie będą potrzebne. Udając się jednak na wyjazd poza miasto, warto mieć je ze sobą. Jeżeli akumulator jest na wyczerpaniu, mogą okazać się pomocne w jego uruchomieniu. Dzięki nim można także wspomóc innych kierowców, którzy nie będą mogli odpalić swojego pojazdu.

Łańcuchy do samochodu przydają się w trudnych warunkach drogowych, szczególnie w górach. Montując je na kołach, można bez przeszkód wyjechać pod każde wzniesienie i wydostać się z zasp. Warto jednak pamiętać, aby łańcuchy były dopasowane do rozmiaru opon. Kierowca musi również pamiętać o ograniczeniu prędkości, jakie należy zachować, jadąc samochodem z założonymi łańcuchami.

Jak jeździć zimą? Najważniejsze zasady, które powinieneś znać

Zastanawiasz się, jak jeździć zimą, aby bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu? Kierowcy muszą mieć świadomość, że nie ma jednego, w 100% sprawdzonego sposobu na to, aby uniknąć sytuacji awaryjnej na drodze zimą. Ważne jest dostosowanie stylu jazdy do warunków drogowych. Właśnie dlatego wyróżnia się pięć podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie zimowym.

Płynna jazda zimą to podstawa bezpieczeństwa

Kluczem do zachowania bezpieczeństwa na zaśnieżonej drodze jest utrzymanie płynności jazdy. W praktyce oznacza to unikanie gwałtownych ruchów kierownicą, agresywnego manewrowania gazem czy nagłych zahamowań. Każda z wymienionych czynności mogłaby doprowadzić do sytuacji, w której straci się przyczepność na drodze i dojdzie do niekontrolowanego poślizgu. Najtrudniej podczas jazdy zimą opanować samochód z tylnym napędem. W przypadku pojazdów Audi za najbezpieczniejsze uznaje się modele quattro. Taki napęd oznacza przełożenie siły na wszystkie cztery koła, dzięki czemu zyskuje się dużo większą przyczepność. Kiedy jedno z kół traci przyczepność, wówczas system odpowiednio dopasowuje moc w taki sposób, aby pozostałe ochroniły kierowcę przed poślizgiem.

Czujność na drodze

Jazda zimą wymaga wzmożonej czujności kierowcy. To właśnie zwiększony poziom uwagi i obserwacja sytuacji na drodze jest drugą zasadą bezpiecznego poruszania się po zaśnieżonych drogach. Im więcej śniegu i błota poślizgowego na drodze, tym większą czujnością powinien wykazać się właściciel pojazdu. Warto zwrócić także uwagę na zachowanie innych uczestników drogi, którymi są nie tylko inni kierowcy, ale również piesi czy rowerzyści. Konieczne jest przewidywanie sytuacji, z którą można się spotkać i odpowiednio wczesne reagowanie.

Wpadłeś w poślizg? Zachowaj spokój – to ważne

Zachowanie spokoju jest ważne szczególnie w sytuacji kryzysowej. Nauka wyjścia z poślizgu to jedna z tych umiejętności, które bardzo przydają się w okresie zimowym. Przede wszystkim nie należy gwałtownie hamować, ponieważ to tylko pogorszy sprawę. Jeżeli przednie koła straciły przyczepność, a samochód jedzie po szerokim łuku, nie należy panikować. Pierwszym krokiem jest zdjęcie nogi z pedała gazu. W takiej sytuacji przednia oś powinna ponownie odzyskać przyczepność i powrócić na prawidłowy tor jazdy. Jeżeli w poślizg wpadła tylna oś i samochód zaczyna się obracać, należy wykonać szybki ruch kierownicą w tym samym kierunku, w którym obraca się tył pojazdu i zwolnić pedał gazu. W samochodach Audi zostały wykorzystane zaawansowane technologicznie rozwiązania, dzięki którym kierowca zyskuje dodatkowe wsparcie za kierownicą, dlatego wiele osób wybiera te auta.

Jazda po śniegu – unikaj gwałtownych ruchów, aby nie stracić przyczepności

Jazda po śniegu wymaga unikania gwałtownego ruszania z miejsca. Jest to czwarta zasada bezpiecznego poruszania się po drogach w okresie zimowym. W wielu przypadkach chęć gwałtownego ruszenia z miejsca kończy się utratą przyczepności i zakopaniem się w śniegu. Jeżeli tylko jest to możliwe, to warto ruszać z miejsca płynnie i bardzo powoli. Jest to szczególnie istotne przy wjeżdżaniu na wzniesienie. Nagłe dodanie gazu sprawia, że można ześlizgnąć się na krawężnik przy jezdni i uszkodzić felgę.

Zachować ostrożność w nietypowych miejscach

Piątą zasadą bezpiecznej jazdy zimą jest zachowanie szczególnej ostrożności na mostach. Dlaczego właśnie tam? Zazwyczaj stawiane są one przy rzekach lub innych zbiornikach wodnych. Otoczenie sprzyja więc powstawaniu na powierzchni jezdni gołoledzi, czyli warstwy zamarzniętej wody, która jest niewidoczna na asfalcie. Jest ona niezwykle niebezpieczna i może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu.

FAQ

  • Jak jeździć po śniegu, aby uniknąć poślizgu?

Niezależnie od samochodu i wykorzystanych w nim systemów wsparcia, możliwe jest uniknięcie poślizgu. Należy zachować spokój za kierownicą i unikać gwałtownego skręcania, hamowania i dodawania gazu.

  • Czy można wyjść z poślizgu?

Z każdego, dużego czy małego, poślizgu można wyjść bezpiecznie. Należy odpowiednio manewrować kierownicą i gazem, aby odzyskać przyczepność w samochodzie. Konieczne jest również skręcenie kół w tym samym kierunku, w którym przemieszcza się pojazd.

  • Jak przygotować się do jazdy zimą?

Podstawą dla bezpiecznej jazdy w okresie zimowym są umiejętności kierowcy i zdolność opanowania w kryzysowych sytuacjach. Dodatkowo warto mieć w bagażniku podstawowe akcesoria: zimowy płyn do spryskiwaczy, skrobaczkę, kable rozruchowe oraz łańcuchy. Mogą one przydać się w trasie.

Kontakt

Jazda testowa
Indywidualna oferta
Kontakt z serwisem
Audi Centrum Toruń