Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne – szczególnie wtedy, kiedy warunki na jezdni bywają wyjątkowo wymagające z powodu opadów śniegu i marznącego deszczu. Do kiedy trzeba zmienić opony na zimowe, aby nie martwić się o brak kontroli nad pojazdem? Jakie opony wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Nie czekaj i już teraz przygotuj się, aby zima nie zaskoczyła Cię, jak co roku zaskakuje drogowców.

Kiedy zmienić opony na zimowe

Opony zimowe – kiedy wymieniać i dlaczego?

Wielu kierowców każdego roku zadaje sobie ważne pytanie: kiedy zmieniamy opony na zimowe? Zwłaszcza świeżo upieczeni właściciele pojazdów zastanawiają się, czy przepisy prawne w jakikolwiek sposób określają, kiedy należy zmienić opony letnie na te przystosowana do jazdy zimą. Jak wygląda to w praktyce i do kiedy trzeba zmienić opony na zimowe w Polsce? Co prawda zmiana ogumienia nie jest obowiązkowa w naszym kraju i uwarunkowana prawnie, należy jednak sprawdzić tę kwestię, decydując się na podróż zagraniczną. Dzięki temu można uniknąć wysokiego mandatu za brak przestrzegania przepisów.

Każdy z kierowców powinien mieć także na uwadze fakt, że pomimo braku obowiązku wymiany opon na zimowe w Polsce, w sytuacji, kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego, ubezpieczyciel może odrzucić roszczenia z tytułu polisy. Będzie to argumentował brakiem dostosowania ogumienia do panujących na drodze warunków atmosferycznych. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i samochodów używanych.

Jakie znaczenie w oponach ma bieżnik?

Bieżnik opony zimowej charakteryzuje się innym kształtem niż w przypadku wersji letniej czy całorocznej. Wyróżnia się głębszymi rowkami, które dodatkowo mają wiele drobnych lameli. Tego typu konstrukcja pozwala na bardzo skuteczne usuwanie śniegu oraz wody spod kół samochodu. Duża liczba dodatkowych rowków wpływa również na większą przyczepność pojazdu do jezdni. Koła wręcz „wgryzają się” w śnieg. Wybierając opony zimowe, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia. W trudnych zimowych warunkach najlepiej sprawdzają się modele z certyfikatem 3PMSF. Widnieje on na oponie jako śnieżynka na tle trzech górskich szczytów.

Jakie znaczenie w oponach ma bieżnik

Jak wybrać dobre opony zimowe do swojego samochodu?

Dopiero co stałeś się właścicielem pojazdu? Kiedy zmieniać opony na zimowe – to niejedyne pytanie, jakie powinieneś sobie zadać. Ważny jest wybór właściwego ogumienia. Przy zakupie należy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji. Każdy producent opon podaje dane dotyczące spalania samochodu i generowanego hałasu podczas jazdy na wybranych oponach. Ma to znaczenia, ponieważ wpływa bezpośrednio na komfort jazdy. Wybierając opony zimowe do pojazdu marki Audi, warto zdecydować się na modele klasy premium. Gwarantują one mniejsze spalanie i wygodną jazdę, a przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa.

Warto mieć świadomość, że do produkcji opon zimowych i letnich wykorzystuje się różne mieszanki. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie ich do warunków na drodze, co ma bezpośredni wpływ na przyczepność. Korzystanie z opon zimowych latem powoduje, że ogumienie nadmiernie się zużywa, a przez to jego wymiana na nowe będzie konieczna szybciej niż zwykle. Prawidłowo wykorzystywana opona wytrzymuje natomiast:

  • około 50–60 tysięcy kilometrów,
  • 5 lat od daty jej produkcji.

Do jakiej temperatury można jeździć na oponach zimowych?

Zastanawiasz się, kiedy wymiana opon na zimowe jest konieczna i nie można jej uniknąć? Przyjmuje się, że głównym wyznacznikiem tego, kiedy należy zdecydować się na zmianę ogumienia letniego na zimowe, jest temperatura. Jeżeli przez kilka dni utrzymuje się ona na średnim poziomie 7°C, warto zdecydować się na wizytę u wulkanizatora. Wspomniana temperatura wpływa bowiem na mieszankę gumy, która została wykorzystana do produkcji opony letniej. Zaczyna ona wówczas twardnieć, co prowadzi do możliwości utraty przyczepność. Opony zimowe nawet przy dużo niższych temperaturach zachowują swoją elastyczność, przez co gwarantują bezpieczeństwo na drodze.

Na co zwrócić uwagę, wybierając opony zimowe? Od kiedy można kupić je w dobrej cenie?

Jeżeli wiesz, kiedy zmienia się opony na zimowe i jak one wyglądają, to pozostaje jeszcze jedna kwestia – jest nią idealne dopasowanie ogumienia do Twojego pojazdu. W tym przypadku należy uwzględnić kilka kluczowych parametrów:

  • rozmiar opony, 
  • indeks prędkości
  • indeks nośności.

Opona powinna być dopasowana do felgi i wielkości samochodu. Potrzebne informacje dotyczące prawidłowego dopasowania opon do konkretnego auta można znaleźć w jego instrukcji obsługi. Dla przykładu do Audi A3 Sportback 30 TFSI najlepsze będą opony 205/55 R16. Zamiennie można zastosować także większe warianty, np. 205/50 R17 lub 225/40 R18.

Do jakiej temperatury można jeździć na oponach zimowych

Jak przechowywać opony zimowe poza sezonem?

Właściciele Audi i innych pojazdów klasy premium często decydują się na droższe opony zimowe. Gwarantuje to komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo. Wybierając zestaw opon zimowych na felgach, warto zaopatrzyć się w specjalne statywy do ich przechowywania. Kierowcy, którzy przekładają ogumienie na felgach, mogą przechowywać opony zimowe na dwa sposoby. Ułożone na stosie lub ułożone jedna obok drugiej. W pierwszym przypadku należy pamiętać o przekładaniu opony z dołu na górę, a w drugim o okresowym obracaniu opon. W ten sposób można uniknąć odkształcenia gumy.

FAQ

  • Opony zimowe – kiedy wymienić?

Nie należy zwlekać z wymianą opon letnich na zimowe. Warto rozważyć ten krok, kiedy średnia temperatura spada poniżej 7°C lub prognozy pogody zapowiadają przymrozki czy opady śniegu.

  • Do kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

W Polsce nie ma prawnego zapisu regulującego tę kwestię. Chcąc jednak zapewnić sobie bezpieczną i komfortową jazdę, nie należy zwlekać do pojawienia się pierwszego śniegu. Wymiana opon będzie także konieczna w przypadku samochodowych wycieczek zagranicznych zimą.

  • Czy istnieją przepisy prawne wskazujące na konieczność zmiany opon na zimowe?

W Polsce nie ma takiego obowiązku prawnego. Warto jednak pamiętać, że w innych krajach może być wymagane od kierowców zimowe ogumienie.

  • Czy brak zimowych opon w zimie może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania?

Zdecydowanie tak. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy w razie kolizji zimą, kiedy pojazd poruszał się na ogumieniu letnim. Decyzja ta będzie argumentowana brakiem dostosowania pojazdu do warunków panujących na drodze.

  • Czy ogumienie zimowe ma różne parametry?

Opony zimowe są wykonane z odmiennej mieszanki, która zachowuje swoje parametry w niskich temperaturach. Wybierając ogumienie, należy zwrócić uwagę na parametry, jakie podaje producent i dopasować je do swojego samochodu.

Kontakt
Jazda testowa
Indywidualna oferta
Kontakt z serwisem