Poruszanie się po drogach wymaga uprawnień, które zdobywa się dzięki przystąpieniu do egzaminu na prawo jazdy. Wcześniej konieczne jest odbycie kursu składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Kierowcy nie zawsze jednak stosują się do przepisów ruchu drogowego. Za ich złamanie przewidziane są mandaty oraz punkty karne. Ile jest punktów karnych? Co grozi, jeżeli zbierze się ich więcej, niż określa to limit? Sprawdź, zanim wyruszysz w trasę.

Punkty karne – jak je sprawdzić, kiedy się kasują

Czym są punkty karne?

Punkty karne dla kierowcy za łamanie przepisów ruchu drogowego zostały wprowadzone w Polsce w latach 90. XX wieku. Ich założeniem była chęć poprawy bezpieczeństwa na drogach. Za każde przewinienie przewidziana jest inna liczba punktów. Należy przy tym pamiętać, że gromadzą się one na koncie kierowcy przez określony czas, a następnie kasują.

Ile punktów karnych można otrzymać za konkretne wykroczenie?

Punkty karne nakładane są na kierowcę przez Policję w sytuacji, w której dochodzi do złamania przepisów ruchu drogowego i zatrzymania przez patrol znajdujący się w pobliżu zdarzenia. Według statystyk najczęstszym wykroczeniem jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy, będące przyczyną wielu wypadków na drogach. Szybka jazda dotyczy w szczególności nowych samochodów Audi, które rozpędzają się w wyjątkowo krótkim czasie. Mają one mocne silniki, które umożliwiają osiągnięcie zawrotnych prędkości, zwłaszcza na autostradach. Wysokie kary pieniężne mają zniechęcić amatorów szybkiej jazdy do łamania prawa.

Począwszy od 1 stycznia 2022 roku, kary przewidziane dla kierowców za łamanie przepisów znacznie wzrosły w porównaniu do poprzednich. Wprowadzono również element recydywy, czyli większych kar dla tych, którzy nagminnie „naginają prawo”. Taryfikator kar przewiduje:

 • 50 zł i 1 punkt karny – za przekroczenie prędkości do 10 km/h (recydywa 100 zł);
 • 100 zł i 2 punkty karne – za przekroczenie prędkości o 11-15 km/h (recydywa 200 zł);
 • 200 zł i 3 punkty karne – za przekroczenie prędkości o 16-20 km/h (recydywa 400 zł);
 • 300 zł i 5 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 21-25 km/h (recydywa 600 zł);
 • 400 zł i 7 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 26-30 km/h (recydywa 800 zł);
 • 800 zł i 9 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 31-40 km/h (recydywa 1 600 zł);
 • 1 000 zł i 11 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 41-50 km/h (recydywa 2 000 zł);
 • 1 500 zł i 13 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 51-60 km/h (recydywa 3 000 zł);
 • 2 000 zł i 14 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o 61-70 km/h (recydywa 4 000 zł);
 • 2 500 zł 15 punktów karnych – za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h (recydywa 5 000 zł).

Ile można mieć punktów karnych?

Zdarza Ci się mniej ostrożna jazda i zastanawiasz się, ile punktów karnych można mieć zgromadzonych na koncie kierowcy? Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy każdy zaczyna z zerowym stanem. Zachowując ostrożność na drodze, nie ma obaw o to, że nazbiera się punkty karne. Warto jednak mieć świadomość, że przepisy przewidują pewne limity. W przypadku doświadczonych kierowców (posiadających prawo jazdy dłużej niż rok) są to 24 punkty. Nowicjusze za kierownicą mogą natomiast zebrać maksymalnie 20 punktów.

Młodzi kierowcy, których obowiązuje limit 20 punktów karnych, mają dodatkowe ograniczenia. Muszą pamiętać, że jeżeli przez rok od otrzymania uprawnień zgromadzą na swoim koncie ich maksymalną liczbę, to grożą im poważniejsze konsekwencje. W takiej sytuacji tracą prawo jazdy, a to wiąże się z koniecznością ponownego przystąpienia do szkolenia przygotowującego, a następnie do egzaminu. Kwestia ta nieco inaczej wygląda w przypadku osób, które obowiązuje limit 24 punktów. Jeżeli zbiorą maksymalną liczbę, to uprawnienia zostają im cofnięte na określony czas. Ich zdolność do prowadzenia pojazdów jest natomiast sprawdzana egzaminem kwalifikującym i badaniami psychologicznymi.

Punkty karne

Punkty karne – jak sprawdzić ile się ich zgromadziło?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, ile punktów karnych można mieć maksymalnie zgromadzonych na koncie. Jeżeli regularnie otrzymuje kolejne mandaty, jest to przesłanka do tego, aby zmienił swoje przyzwyczajenia w zakresie prowadzenia samochodu i zaczął stosować się do obowiązujących na drodze przepisów. Warto również pamiętać to, ile punktów ma kierowca na swoim koncie. Wówczas można uniknąć niepotrzebnego stresu w razie kontroli drogowej i stwierdzenia wykroczenia.

Sposobem na sprawdzenie stanu punktów karnych wykorzystywanym od lat jest udanie się do najbliższego komisariatu policji. Pełniący służbę Policjant poda kierowcy niezbędne informacje dotyczące jego stanu punktów karnych. Należy mieć jednak przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Na komisariacie można również wystąpić o specjalne zaświadczenie dotyczące ilości zgromadzonych lub braku punktów karnych. Przydaje się ono w przypadku aplikacji na stanowisko kierowcy zawodowego. Dokument ten jest jednak wydawany odpłatnie.

Znacznie szybszym sposobem na sprawdzenie zgromadzonych na swoim koncie punktów karnych jest wgląd do systemu CEPiK. Punkty karne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to niejedyna informacja, jaką można sprawdzić w tym miejscu. Znajdują się tam również wszelkie dane dotyczące kierowcy i pojazdu, którego jest właścicielem.

Jak sprawdzić zgromadzone punkty karne online?

Kierowcy mają możliwość sprawdzenia zgromadzonych przez siebie punktów karnych bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdą na stronę obywatel.gov.pl. Należy się do niej zalogować się za pomocą profilu zaufanego. Następnie korzystając z zakładki, „Kierowcy i Pojazdy” należy przejść dalej do „Sprawdź swoje punkty”. Są tam  również dostępne informacje o poszczególnych karach, jakie zostały nałożone na daną osobę. Uwzględnione jest m.in. miejsce, pojazd, jakim poruszał się kierowca, liczba punktów i wysokość mandatu, jaki został nałożony za dane wykroczenie. Sprawdzenie tych informacji na platformie GOV jest całkowicie darmowe, warunkiem jest jedynie posiadanie profilu zaufanego.

Kiedy kasują się punkty karne?

Punkty karne przyznawane kierowcy nie pozostają na jego koncie dożywotnio. Zgodnie ze zmianami w przepisach, od 17 września 2023 pozostają one aktywne przez 12 miesięcy od dnia, w którym dokonano płatności za mandat. Warto pamiętać, że czas aktywności punktów został zmieniony. Między 17 września 2022, a 17 września 2023 obowiązywały inne przepisy, na mocy których punkty były kasowane dopiero po upływie 24 miesięcy od opłacenia mandatu.

Zmiana w przepisach obowiązująca od 17 września 2023 roku przywróciła również możliwość kasowania punktów karnych. Kierowcy mają możliwość przystąpienia raz na pół roku do kursu, który umożliwia wykasowanie 6 punktów karnych z kartoteki. Jest on jednodniowy i trwa zaledwie 8 godzin. Nie ma jednak możliwości, aby uczestniczyć w nim online. Wszystko ze względu na to, że po zmianach kurs przewiduje nie tylko część teoretyczną, ale również praktyczną. Co więcej, mogą do niego przystąpić wyłącznie te osoby, które mają prawo jazdy dłużej niż rok i zgromadziły mniej niż 24 punkty karne na swoim koncie.

FAQ

 • Po jakim czasie kasują się punkty karne na koncie kierowcy?

Prawo w tej kwestii ulegało zmianie kilkukrotnie. Począwszy od 17 września 2023 roku, punkty karne pozostają jednak na koncie kierowcy przez 12 miesięcy od dnia uiszczenia opłaty za mandat. Możliwe jest także odbycie kursu redukującego 6 punktów karnych.

 • Ile trzeba mieć punktów karnych, żeby stracić prawo jazdy?

Wyróżnia się dwa progi, po których przekroczeniu można stracić prawo jazdy. Dla młodych kierowców, którzy mają uprawnienia krócej niż 1 rok, jest to 20 punktów. Kierowcy ze stażem dłuższym niż 1 rok, są pozbawiani uprawnień po zebraniu 24 punktów karnych.

 • Punkty karne – jak sprawdzić je samodzielnie?

Każdy kierowca może samodzielnie sprawdzić liczbę zgromadzonych punktów karnych. W tym celu konieczne jest wejście na stronę internetową obywatel.gov.pl, na której należy zalogować się profilem zaufanym. W odpowiedniej zakładce znajdują się wszelkie informacje dotyczące kierowcy i jego pojazdu. Druga możliwość to wizyta na komisariacie i uzyskanie zaświadczenia dotyczącego liczby punktów na swoim koncie.

Kontakt

Jazda testowa
Indywidualna oferta
Kontakt z serwisem